Jari Huttunen (Hyundai i20 R5) Zwyciężył rywalizację w mistrzostwach Polski.w MARMA 29 w Rajdzie Rzeszowskim. 26-letni Fin był faworytem zmagań na trudnych trasach Podkarpacia, mimo że rywalizacja z naszym rodakiem była na najwyższym poziomie.

Na pozycję lidera awansował bowiem po przedostatnim odcinku specjalnym.

Drugą pozycję w rodzinnym Rzeszowie wywalczył Polak Grzegorz Grzyb (Skoda Fabia Rally 2 Evo), który dwukrotnie prowadził w rajdzie i uległ Huttunenowi różnicą 8,6 sek.

Trzecie miejsce zajął Marcin Słobodzian (Hyundai i20 R5) ze stratą 53,7 do zwycięzcy.

Kim jest Jari Huttunen?

Jari urodzony 28 lutego 1994, to fiński kierowca rajdowy od Kiuruvesi .

Obecnie konkuruje w WRC-2 , Premier kategorii nośnej Rajdowych Mistrzostw Świata , na Hyundai Motorsport . Zyskał rozgłos w mistrzostwach po wygraniu swój pierwszy rajd w kategorii WRC-2, w 2017 Rajdzie Finlandii .

W wieku 19 lat w 2013 roku, Huttunen postanowił wycofać się z zawodów kartingowym i umieścić skupianiem się na rajdach. Został zatrudniony przez Akademię AKK sterownik, a rozpoczęła się w lokalnym rajdach z Suzuki Swift . Po osiągnięciu 57. miejsce tylko w jednym rajdzie, Huttunen następnie włącza go dla Opel Kadett , i wziął klasę zwycięstwo w Rajdzie Oulujärvi podczas umieszczania 5. miejsce w klasyfikacji generalnej. W 2014 r Huttunen nadal napędzać Opla, ale przeszedł Kadett się na Astrze. Na wiecu Pohjola nagrał 4. miejsce w klasyfikacji generalnej, a inna klasa wygraną, która była znaczna poprawa z jego 57. miejsce w roku poprzednim. Mimo średnio wyników Huttunen uzyskano wystarczającej ilości środków, aby jego debiut w fińskim Rally Championship . AKK Kierowca Akademia dostarczone mu Citroën samochód C2 R2 w dwóch ostatnich rajdach w 2014 roku mistrzostwo. Te rajdy były jego pierwsze w FIA -homologated maszyn. W ostatnim rajdzie sezonu zdobył podium w klasie młodzieży.

W sezonie 2015 będzie jego przełomowym roku w młodszych kategoriach rajdach w Finlandii. Jeszcze członkiem Akademii AKK, Printsport zatrudniony Huttunen jako kierowca w pełnym wymiarze godzin w 2015 fińskiego mistrzostwa w klasie młodzieży R2, jazda Citroën C2 R2, jak robił poprzedniego sezonu. Huttunen otworzył sezon 2015 z podium w Arctic Lapland Rally , swojego pierwszego zdarzenia dalekobieżnym. Ponieważ sezon poszedł do przodu, Huttunen pójdzie na przybrać dwie wygrywa klasę i dwa kolejne miejsca na podium klasy. Później w sezonie w Rajdzie Finlandii Huttunen uczyniłoby jego WRC debiut w WRC-3 klasie. Biegł w 4 aż rozbił w 2. nodze, która zmusiła go do przejścia na emeryturę w danym dniu. Ukończył rajd w nijaki 8. pozycji. Wszystko to nie zwolnił go jednak, jak na koniec sezonu wygrał klasę SM3 fińskiego Rally Championship, jego pierwszego regionalnego mistrzostwo. Z tym, że został nazwany „rajdowa gwiazda przyszłości” przez organizatorów fińskiego Championship.

Po sukcesie w swoim kraju, Huttunen weszła w Deutsche Rallye Meisterschaft (niemiecki Rally Championship) w pełnym wymiarze czasu w klasie Opel Rallye Cup, w którym wszyscy uczestnicy wchodzą spec Opel Adam. To właśnie w tych mistrzostwach, gdzie naprawdę świeciło. Huttunen skończy się wygraną wszystkie rajdy w mistrzostwach z wyjątkiem jednego, a tym samym łatwo wziął Opel Rallye Cup. Dominacja Huttunen w niemieckiej klasyfikacji oznaczało, że zakwalifikował się do Junior Rally Team Opla w rajdowe mistrzostwa europy w następnym sezonie.

2017: Opel & Breakout na arenie międzynarodowej

Jari Huttunen rozpoczął program w pełnym wymiarze czasu w European Rally Championship ERC-3 kategorii juniorów „s dla Opla , a jeszcze kilka wieców regionalne obok. Huttunen miał kolega z zespołu, aby dołączyć do niego w klasie ERC-3, British Chris Ingram . Sezon rozpoczął silny dla Huttunena, biorąc zwycięstwo w fińskich i niemieckich mistrzostwach każdy. W ERC, jednak znalazł się regularnie wyprzedził przez Ingram i pół roku przez, on tylko wziął 2-ty na Wyspach Kanaryjskich Rally. Następnie Huttunen wrócił do Rajdowych Mistrzostw Świata w swojej kategorii wsparcia Premier The World Rally Championship-2 , wyścigi na Printsport w Rajdzie Finlandii. Wyścigi Skoda Fabia R5 , ten rajd oznaczone Jego drugi w maszynach z napędem na cztery koła, po krótki odcinek testowy w regionalnym rajdzie kilka tygodni wcześniej. Ku zaskoczeniu wielu osób, wygrał klasę WRC-2 w swoim debiucie w Finlandii, wygrywając przez 2 minuty i 17,8 sekundy nad Quentin Gilbert . Dopiero jego drugi rajd kiedykolwiek w Rajdowych Mistrzostwach Świata samego. Huttunen prowadził resztę oczywiście z Młodzieżowego Zespołu Opla, ostatecznie zajął 3. miejsce w Mistrzostwach Europy Rally -3 klasy. Po zakończonym sezonie ERC, Hyundai Motorsport prowadził Huttunen, wraz z wieloma innymi nadziei kierowców, na dwa etapy testów, aby wybrać sterownik dla ich 2018 programu rozwoju Hyundai R5. Wobec ostrej konkurencji z takimi Karl Kruuda , Gus Greensmith , Kalle Rovanperä i Pierre-Louis Loubet , Huttunen został wybrany do programu. Pierwszy rajd Huttunen jest z Hyundaiem był w Wielkiej Brytanii pod koniec sezonu 2017. Nie udało mu się skończyć z problemami mechanicznymi po pięciu etapach.