Wiadomości Wszystkie

Wszystko co trzeba wiedzieć o używaniu fotelika.

Do obowiązku korzystania z fotelika lub innego urządzenia dla bezpieczeństwa dziecka podczas jazdy, muszą stosować się właściciele wszystkich samochodów osobowych. Fotelik obowiązuje oczywiście również w samochodach ciężarowych (pojazdy kategorii M1, N1, N2, N3).

Podczas podróży samochodem, z fotelika bezpieczeństwa powinna korzystać, z kilkoma wyjątkami każda osoba niepełnoletnia, która nie przekracza 150 cm wzrostu.  

Wyjątki

Ze stosowania fotelika bezpieczeństwa wyłączone są dzieci, których opiekun posiada zaświadczenie od lekarza o przeciwwskazaniu do jego stosowania. Dziecko mające od 136 cm do 149 cm wzrostu nie ma obowiązku jazdy w foteliku lub innym urządzeniu, jeżeli jego masa i wzrost wyłączają go z zapewnienia mu odpowiedniego, bezpiecznego fotelika i wówczas powinno jeździć z zapiętymi pasami, na tylnym siedzeniu. Jeżeli dziecko mierzy więcej niż 135 cm i waży ponad 36 kilogramów, może podróżować na tylnym siedzeniu i w zapiętych pasach. Jeszcze jednym wyjątkiem jest sytuacja, gdy przewozi się trójkę dzieci i nie ma możliwości zamontowania trzech fotelików a trzecie dziecko ma przynajmniej 3 lata i siedzi z tyłu przypięte pasami, chociaż jest to sytuacja wciąż dla tego dziecka niebezpieczna. Konieczność przewożenia dziecka w foteliku nie obowiązuje w taksówkach, w specjalnych transportach sanitarnych, czy pojazdach Policji, Straży Granicznej lub straży miejskiej.

Czytaj instrukcję obsługi producenta

Zgodnie z przepisami konieczne jest zamontowanie fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego dla dziecka, stosując się do masy i wzrostu dziecka oraz właściwych warunków technicznych określonych przepisami UE lub innymi regulaminami EKG ONZ oraz oczywiście instalacja takiego urządzenia musi być dostosowana do zaleceń producenta danego urządzenia. Po zamontowaniu fotelika, który powinien być dostosowany do profilu siedziska, należy sprawdzić czy jest on zamontowany stabilnie za pomocą najlepiej specjalnego systemu bezpieczeństwa ISOFIX. Istotnym elementem fotelika są wytrzymałe pasy bezpieczeństwa, które są dobrze wyregulowane zarówno pod kątem długości i wysokości. Gdy decydujemy się zamontowanie fotelika dla niemowlaka, musimy pamiętać, aby podstawa urządzenia dotykała siedziska pod kątem nachylenia do 45 stopni pomiędzy linią pleców a pionem.

Fotelik bezpieczniejszy od podstawki

Najbezpieczniej, aby dziecko do minimum 2 roku życia powinno być przewożone w foteliku tyłem do kierunku jazdy, ponieważ dziecko siedzące przodem do jazdy jest bardziej narażone na urazy kręgosłupa i szyi podczas jakiejkolwiek kolizji czy wypadku. Fotelik zawsze jest lepszym rozwiązaniem dla nastolatka od podstawki, nawet jeśli wielu rodziców wybiera wygodniejsze rozwiązanie, czyli podstawkę, to właśnie fotelik jest najlepszym sposobem na ochronę nastolatka podczas jazdy, ponieważ gwarantuje stabilne oparcie oraz chroni zarówno głowę i kark.

Wymieniaj fotelik

Właściciele samochodów nie raz decydują się na zakup urządzenia używanego, które może być wyeksploatowane albo być uszkodzone o czym nowy właściciel może nie wiedzieć. Ta decyzja jest zbyt ryzykowna dla bezpieczeństwa dziecka, gdyż w takim stanie nie spełni on swojej funkcji. Fotelik należy wymienić na nowy po każdej kolizji, nawet jeśli nie widać na nim żadnych śladów.  Producenci w większości przypadków umożliwiają wymianę pokolizyjnego fotelika na nowy, gdy wypadek nie był z winy właściciela. W innym wypadku można upominać się o zwrot kosztów do ubezpieczyciela.

Zakazy

Jeżeli samochód jest wyposażony w poduszkę powietrzną dla pasażera, na przednim siedzeniu absolutnie nie można przewozić w foteliku dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy. Poza fotelikiem bezpieczeństwa lub innym urządzeniem zakazane  jest przewożenie na przednim siedzeniu dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu. Zakazane jest również przewożenie dziecka w wieku poniżej 3 lat w samochodzie, które nie jest wyposażone w pasy bezpieczeństwa, czyli mowa głównie o pojazdach zabytkowych.

Wielkość fotelika dobrana do wieku

Dzieci do 15 miesiąca życia korzystają z produktów oznaczonych kategorią 0, czyli kołyski montowanej tyłem do jazdy. Kategoria 1 przeznaczona jest dla dzieci od około 1 roku do 4 roku życia które ważą od 9 do 18 kilogramów. Kategoria 2 i 3 jest dla cięższych dzieci, ważących od 15 do 36 kilogramów. Są jednak również i foteliki uniwersalne dla dzieci od urodzenia do 36 kilogramów.

You may also like