Od tego roku, w Polsce, można nareszcie kupić samochody firmy Alpina. W ofercie dostępne jest m.in. najnowsze BMW Alpina B5 Touring, które pojawiło się na rynku w 2020 roku i jest dostępne w dwóch wariantach nadwozia: sedan oraz kombi (Touring). Auta marki Alpina to nie są, jakby się na pierwszy „rzut oka” wydawało, zwykłe BMW, które zostały poddane lekkiemu tuningowi przez firmę Alpina. To coś znacznie więcej! Firma Alpina, w przeciwieństwie do konkurencyjnego AMG u Mercedesa, ma status producenta. Powoduje to, że auta marki Alpina są nie tylko prestiżowe i diabelnie szybkie, ale także bardzo unikalne, bowiem są produkowane ręcznie w limitowanych ilościach. Pomimo, że nadwozie Alpiny B5 Touring, poza kilkoma detalami, niewiele różni się od zwykłego BMW serii 5 w kombi, to jednak są 2 różne auta. Alpina bowiem w swoim modelu zmieniła niemal wszystkie niewidoczne z zewnątrz, a kluczowe dla odczuć z jazdy, elementy podstawowe auta, takie jak: zawieszenie, układ kierowniczy, zmodyfikowany silnik, najlepszej jakości, mięciutka skóra na fotelach oraz desce rozdzielczej we wnętrzu, a także inne, wykonywane na indywidualne zamówienie klienta, dodatki.

Źródło: https://www.autocar.co.uk/car-review/alpina/b5 [12-11-2020]

We wnętrzu oczywiście nie mogło zabraknąć niebiesko-zielonych akcentów, motywów kolorystycznych charakterystycznych dla logo Alpiny. Z zewnątrz Alpiny można poznać po charakterystycznych 20-szprychowych felgach oraz innym przednim i tylnym zderzaku z widocznymi czterema, prawdziwymi rurami wydechowymi. Smaczkiem widocznym pod maską silnika, który odróżnia auta tej marki od BMW i może zadziwić wielu, w tym również polską Policję, jest przekreślony numer VIN nadany nadwoziu przez bawarską firmę i poniżej dodany nowy – Alpiny. To kolejny znak charakterystyczny Alpiny – żaden inny producent na świecie nie robi tego w ten sposób.

Źródło: https://www.autocar.co.uk/car-review/alpina/b5 [12-11-2020]

Źródło: https://www.autocar.co.uk/car-review/alpina/b5 [12-11-2020]

Dobrze, ale do sedna. Co tak naprawdę odróżnia Alpinę od BMW? Otóż najnowsza Alpina B5 Touring jest wyposażona w silnik V8 biturbo o pojemności 4,4 litra i mocy 607 KM oraz momencie obrotowym wynoszącym aż 800 Nm (większym niż dysponuje BMW M5), co pozwala jej przyśpieszać od 0 do 100 km/h w 3,7 sek.! Alpina ma też napęd na wszystkie cztery koła i 8-stopniową automatyczną skrzynię biegów ZF. I to właśnie przede wszystkim ten układ napędowy oraz jego osiągi czynią ją niezwykłym autem! Z zewnątrz wygląda jak niepozorne kombi od BMW, jednak gdy tylko ruszy i kierowca będzie chciał pokazać, co potrafi, może zawstydzić niejednego supercar-a, a także jej bezpośrednich rywali, czyli Audi RS6 oraz Mercedesa AMG E63 S Estate. Najnowsza Alpina B5 Touring, w przeciwieństwie do swoich najbliższych rywali spod marek: Audi oraz Mercedes, jest zdecydowanie najbardziej komfortowym i nierzucającym się w oczy autem. Dzięki temu swojemu unikalnemu charakterowi, lepiej nadaje się też do pokonywania długich podróży autostradowych i to z ogromnymi prędkościami, bowiem Alpina jest w stanie osiągnąć swoją prędkość maksymalną na poziomie aż 322 km/h! To czyni z niej najszybsze seryjne auto kombi na świecie! Jej niemieccy rywale zbliżają się do takiej prędkości dopiero po ściągnięciu wszystkich seryjnych kagańców (oczywiście za odpowiednią dopłatą) oraz lekkim tuningu elektronicznym.

Autor: Patryk Żak

You may also like