Wiadomości

O czym kierowcy zapominają w sezonie jesienno – zimowym?

Jesień i zima wymagają zmiany przyzwyczajeń od kierowców, aby jeździć bezpiecznie. Spory wzrost wypadków na polskich drogach notuje się właśnie na początku sezonu jesiennego, gdy pogarszają się warunki atmosferyczne, na drogach zalegają liście a w ruch idą wycieraczki, walczące z zanieczyszczeniem szyb.

Mokre liście, silny wiatr, deszcz, śnieg

Krótszy dzień, szybciej zapadający zmrok, poranne przymrozki, liście spadające z drzew, coraz więcej deszczowych czy śnieżnych dni, silny wiatr mogą zaskoczyć mało skoncentrowanych kierowców i powodują, że jazda staje się wyzwaniem. Mokre, brudne liście powodują, że jezdnia staje się śliska, co wpływa na szybką utratę przyczepności, dlatego kierowcy muszą pamiętać o tym, by zmniejszyć prędkość. Silny wiatr jest w stanie wpłynąć na tor jazdy pojazdu, szczególnie gdy kierowca nie zachowa ostrożności na otwartym terenie.

Na wilgotnej od deszczu czy rozpuszczonego śniegu jezdni, droga hamowania znacznie się wydłuża, łatwo wpaść w poślizg, więc bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów zależy nie tylko od umiejętności i ostrożności kierowcy, ale również od właściwego stanu opon, który gwarantuje odpowiednią przyczepność.

W związku z tym, że szybciej zapada zmierzch, tym bardziej należy pamiętać o zachowaniu ostrożności, szczególnie w pobliżu przejść dla pieszych, gdzie kierowca może mieć problem z dostrzeżeniem pieszych oraz rowerzystów, którzy często zapominają o odblaskowych elementach.

Oczywistym jest, jak kluczowe w takie dni są przejrzyste i czyste szyby, aby kierowca miał zapewnioną bardzo dobrą widoczność, która jest jednym z podstawowych elementów bezpiecznej jazdy. Dlatego też należy na bieżąco kontrolować poziom płynu do spryskiwaczy.

Warunki atmosferyczne w sezonie jesienno zimowym, nie sprzyjają wygodnej, bezpiecznej jeździe, ze względu na częstsze opady, mgły oraz silny wiatr. Pamiętać należy o częstej kontroli stanu wycieraczek, które wielokrotnie zbierając wodę i liście, szybciej mogą mieć zużyte pióra, które wówczas koniecznie trzeba wymienić.

Oprócz dobrej widoczności jaką kierowca musi zapewnić sobie, konieczne jest również, aby był widoczny dla innych, dlatego musi zadbać właściwą regulację świateł, o czystość reflektorów, co jest prawnym obowiązkiem każdego kierowcy.

Nie zaszkodzi przypomnieć, że oprócz odpowiedniego przygotowania pojazdu, w związku z pogarszającymi się warunkami na drodze, tym bardziej należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości przed pojazdem poprzedzającym.

Aura jesienna, krótszy dzień, brak słońca wpływa raczej negatywnie na większość osób, powodując zwykle senność i odczucie zmęczenia, co skutkuje zmniejszoną koncentracją. A biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione czynniki, wpływające na bezpieczeństwo jazdy w sezonie jesienno-zimowym, w które przedstawiliśmy, tym bardziej wzmożona czujność może okazać się kluczowa w wielu sytuacjach.

You may also like