Kierowcy zdążyli się przyzwyczaić do jazdy bez dowodu rejestracyjnego na terenie naszego kraju. Tym samym sporym ułatwieniem dla kierowców będzie zmiana, która zacznie obowiązywać od 5 grudnia 2020 r, wykluczająca obowiązek posiadania prawa jazdy podczas policyjnej kontroli. Dane będą weryfikowane przez Policję w centralnej ewidencji kierowców. Zmiana ta jest elementem pakietu deregulacyjnego dla kierowców, który wprowadziła ustawa z 14 sierpnia 2020 r.

Będzie to możliwe dzięki aplikacji mObywatel, która jest bezpłatna oraz bezpieczna, gdyż można ją uruchomić wyłącznie przez profil zaufany, który gwarantuje bezpieczeństwo. Prawo jazdy będzie dostępne w tej aplikacji, w której kierowca również znajdzie dane o swoim samochodzie. mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Z tego rozwiązania mogą korzystać wszyscy zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP), jako właściciele lub współwłaściciele pojazdów. Samo prawo jazdy i jego ważność można sprawdzić na rządowej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-uprawnienia-kierowcy. Policja prosi o weryfikacje czy wszystkie podane tam dane są poprawne. Wystarczy podać imię i nazwisko, serię i numer pod kodem kreskowym blankietu z prawa jazdy.

Podczas kontroli policyjnej wystarczy podać policjantowi dane osobowe, które system będzie weryfikował na podstawie wyświetlanego zdjęcia oraz wszystkich informacji o uprawnieniach danej osoby, o ważności danych dokumentów czy ilości punktów karnych. Usługa mPojazd pokazuje informacje o ubezpieczeniu OC, serię, numer, okres ubezpieczenia a w przypadku zbliżającego się przeglądu pojazdu, aplikacja przypomni kierowcy 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub końcem ważności badania, wysyłając komunikat. Znajdują się tu również dane pojazdu: marka, model, rok produkcji,  numer rejestracyjny, numer VIN, numer badania technicznego. Dla samego kierowcy aplikacja mObywatel przydaje się również podczas stłuczki, gdy nie będzie trzeba wzywać policji a wystarczy okazać drugiemu kierowcy swoje prawo jazdy na ekranie telefonu.

You may also like