Statystyczny Polak posiadający prawo jazdy, zmienia samochód co kilka lat. Czy jest więc sens kupowania nowego samochodu? Czym się kierować? Póki co w naszym kraju, większość osób decyduje się na zakup auta używanego. Wszystko sprowadza się rzecz jasna na początku do budżetu jakim dysponujemy. Zostaje więc wybór: nowy samochód niższej klasy albo lepsze auto, ale z bagażem doświadczeń wysokiego przebiegu. Oczywistym jest, że kupując samochód używanym, musimy przede wszystkim liczyć się z tym co przeszedł dotychczas na drogach. Zwracamy więc uwagę na jego przebieg. Liczba przejechanych kilometrów (choć to często jest tuszowane), sposób eksploatacji, naprawy, uszkodzenia, stan techniczny. Istotne jest nie tylko ile pojeździ, ale ile pojeździ w dobrym stanie.

Przebieg, stan techniczny, eksploatacja

Można trafić na „okazje” na rynku samochodów używanych, które kończą się dla nowego właściciela ciągłymi wydatkami, bez końca. Gdy nie sprawdzimy odpowiednio wszystkich elementów przed zakupem używanego samochodu, kupujemy od niesprawdzonego właściciela, możemy liczyć się z tym, że taka okazja, okaże się pułapką. Portale ogłoszeniowe są przepełnione ofertami niepewnego pochodzenia, od handlarzy cwaniaków. Jeśli więc decydujemy się na zakup używanego auta, to najlepiej od autoryzowanego dealera, który zapewni nas o pochodzeniu auta oraz potwierdzi je gwarancją. Niezależnie czy decydujemy się na auto nowe czy używane, należy być przygotowanym na wydatki związane z serwisem i naprawami takiego samochodu. Części zużywają się nawet w bezwypadkowym samochodzie, jednakże w przypadku auta używanego, musimy być przygotowani na nieprzewidziane dodatkowe wydatki związane z naprawami. Natomiast gdy jesteśmy zmuszeni do wymiany w nowym aucie, zużytych w końcu części, to koszt jest proporcjonalny do inwestycji. W przypadku nowego auta odpada z pewnością koszt serwisowania w niedługim czasie od zakupu, gdyż większość jest objęta gwarancją producencką.

Technologia, finansowanie, cena

Technologiczne zastosowania w kwestiach bezpieczeństwa, komfortu jazdy, automatyzmów w samochodach sprzed co najmniej kilku lat, już mogą znacznie odbiegać od tych zastosowanych w najnowszych modelach. O tych dysproporcjach należy pamiętać, wybierając auto kierując się dostępem do najnowszych i nahbardziej zaawansowanych rozwiązań. Leasingi i kredyty z niskim oprocentowaniem są najkorzystniejsze dla osób decydujących się na zakup nowego auta. Nakładów początkowych wymaga z pewnością zakup auta używanego, gdyż pożyczkobiorcy dają ograniczone możliwości finansowania kilkuletnich aut. W przypadku samochodu używaego, spłacić go musimy w całości, w przypadku nowego auta, spłacamy tylko jego część a po okresie użytkowania zwracamy dealerowi.  Spośród aut nowych najatrakcyjniejsze cenowo są te dostępne od ręki, sprowadzone od producentów, wybierając jedynie z tych modeli, które producent oferuje.

Na co zwracać uwagę kupując samochód używany?

Przede wszystkim sprawdź dokumenty: ubezpieczenie OC, ważne badania techniczne, karta pojazdu, każdy samochód używany zarejestrowany po raz pierwszy po 1999 roku powinien posiadać kartę pojazdu, numer VIN w dokumentach musi zgadzać się z tym wybitym na karoserii samochodu a informacja o instalacji gazowej musi być zawarta w dowodzie rejestracyjnym. Ogólne wrażenia dotyczące uszkodzeń widocznych na pierwszy rzut oka,: pęknięcia, wzgniecenia, stan lakieru, ewentualna rdza w newralgicznych miejscach, odpryski, rysy na szybach. Nierównomierne zużycie ogumienia może być powodem braku ustawienia zbieżności albo niedopowiednia naprawa po wypadku, podobnie jak nierówne zamontowane lampy, np. po stłuczce. Przeglądając silnik, gdy widzisz, że jest wyczyszczony, może to wskazywać to próbę zatuszowania wycieków silnika, wskazywac to na moę również niski poziom oleju, jego wysokie zużycie. Wiele może mówić ogólny stan wnętrza: jak fotele, kirownica, gałki zmiany biegów, skontroluj podświetlenie tablic, deski rozdzielczej, podnoszenie szyb.

Pierwsza jazda, na co zwracać uwagę?

Silnik nie powinien się odpalać z trudem czy przygasać a skrzynia biegów nie powinna drgać podczas poruszania, podobnie stabilny powinień być układ kierowniczy, aby samochód nie ściągał na którąś ze stron. Amortyzatory zweryfikuj poprzez kilka skrętów, bujnięć w różne strony. Zwróć uwagę na łatwość zmiany biegów, szczególnie wrzucania wstecznego. ABS sprawdzaj w bezpiecznych warunkach, wciskając gwałtownie pedał hamulca, nie powinno się zablokować żadne koło.

You may also like