Wiadomości Wywiady i opinie

Klimatyzacja pomaga lub szkodzi, pamiętaj o przeglądzie!

Klimatyzacja w lecie to podstawa. Większość z nas nie wyobraża sobie auta bez klimatyzacji. Niestety jednak ta funkcjonalność oprócz wiadomych korzyści, może przynieść nam również choroby. Grzyby, roztocza oraz wirusy kumulujące się w układzie klimatyzacji, powodują choroby zatok, płuc oraz całego układu oddychania. Dlatego, zwłaszcza teraz w dobie koronawirus, niezwykle ważny jest cykliczny przegląd.

Wielu właścicieli samochodów bagatelizuje problem serwisowania układu klimatyzacji. Nieświadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą wdychanie zanieczyszczeń także w autobusach czy biurach, to duży błąd. Przedstawiamy listę chorób, które może wywołać nieumiejętne korzystanie z klimatyzacji.

Filtry i parowniki klimatyzacji to elementy, które występują zarówno w układach montowanych w samochodach, autobusach, jak i w systemach chłodzenia powietrza w budynkach. Z większością zanieczyszczeń powietrza nasz organizm radzi sobie sam, jednak wystarczy delikatne osłabienie układu immunologicznego, a drobnoustroje mogą spowodować poważne spustoszenie.

Co ciekawe, w polskim prawie nie ma zapisów o obowiązku czyszczenia i dezynfekowania układów klimatyzacji, za wyjątkiem placówek ochrony zdrowia, gdzie każdą klimatyzację należy wyczyścić co 24 miesiące. Państwowy Zakład Higieny natomiast od wielu lat alarmuje, że nieczyszczone instalacje mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Do najczęstszych chorób związanych z brakiem częstej wymiany filtrów klimatyzacji należą:

  • Grypa
  • Zakażenie pleśnią lub grzybami
  • Legionelloza, objawiająca się suchym kaszlem, często przechodząca w zapalenie płuc. Teraz niezwykle niebezpieczna, ze względu na panującego koronawirusa
  • Tularemia, która często objawia się jak zatrucie z dodatkowym odczynem skórnym
  • Zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych
  • Alergie
  • Bakterie, wirusy oraz herpeswirusy wywołujące zapalenie spojówek, ospę, opryszczkę

Jak się zabezpieczyć?

Najważniejsza jest systematyczna wymiana filtrów, co najmniej dwa razy w roku- jesienią i wiosną. Oprócz tego zawsze należy wykonać ozonowanie układu klimatyzacji i ozonowanie wnętrza auta. Jeśli spędzamy w samochodzie kilka godzin tygodniowo, to warto zadbać o to, aby oddychać w nim czystym powietrzem. Czyste fotele, podsufitka i dywaniki na pewno poprawią atmosferę wewnątrz auta.

Do mycia urządzeń chłodniczych powinno się używać wyłącznie specjalistycznych środków czyszczących.

Koszt przeglądu i dezynfekcji klimatyzacji, w zależności od miejsca to ok 300 zł VOLVO CAR PGD 

You may also like